
WordPress Importer, czyli alternatywa dla backupu bazy danych
Niekiedy bywają sytuacje, że ze względów technicznych (lub też z powodu zwyczajnego lenistwa) nie udało nam się sporządzić backupu bazy danych naszej strony opartej na WordPressie. Jeżeli nasz serwis jest fizycznie dostępny i możemy zalogować się do panelu administracyjnego WordPress, z pomocą może nam przyjść wtyczka o nazwie WordPress Importer. Dzięki niej możemy importować poniższe elementy:
- posty, strony oraz inne treści
- komentarze
- meta dane i niestandardowe pola
- kategorie, tagi i inne wyrażenia
- autorów publikacji
Plugin WordPress Importer można pobrać bezpoÅ›rednio ze strony http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-importer/ lub też zainstalować wtyczkÄ™ z poziomu panelu WordPress (zakÅ‚adka: NarzÄ™dzia / Import / WordPress – Zainstaluj importer z WordPressa).
Podczas importu należy przygotować oczywiÅ›cie wyeksportowany plik (zakÅ‚adka: NarzÄ™dzia / Eksport) z wybranÄ… opcjÄ… – Wszystkie treÅ›ci, Wpisy lub Strony.
WordPress Importer vs Eksport bazy danych
Pomimo swojej niekwestionowanej Å‚atwoÅ›ci w instalacji i obsÅ‚udze WordPress Importer posiada również swoje wady. Owszem, importuje wszelkie możliwe treÅ›ci z wyeksportowanego pliku csv, jednakże po wykonaniu tej operacji może zasadniczo zmienić siÄ™ wyglÄ…d naszej strony (niedziaÅ‚ajÄ…ce wtyczki, brak ustawieÅ„ odpowiednich widgetów). W tym przypadku jednak wina nie leży do koÅ„ca po stronie samego pluginu – wyeksportowany z panelu plik nie zawiera informacji o tych ustawieniach (widgety, wÅ‚asne menu), uwzglÄ™dnia jedynie lokalizacjÄ™ treÅ›ci w obrÄ™bie poszczególnych adresów naszego serwisu.
W przypadku poprawnie wyeksportowanej bazy danych i jej importowaniu w innej lokalizacji (inny serwer, inna domena itp.) mamy pewność (prawie), że wygląd oraz funkcjonalność strony się nie zmieni. Warunkiem koniecznym jest oczywiście ustawienie odpowiednich praw dla pluginów znajdujących się na serwerze.


+ Nie ma komentarzy
Dodaj własny