Nowości w narzędziach dla webmasterów

Nowości w narzędziach dla webmasterów


O Google Webmaster Tools słyszał chyba każdy kto interesuje się branżą SEO i SEM, a także inne osoby związane ze światem internetowym – jak chociażby webmasterzy. Zapewne większość z Was wie również do czego służą mapy witryn internetowych, więc tę kwestię pominę.

We wspomnianych powyżej narzędziach dla webmasterów możemy zobaczyć, jakie mapy witryn przesłaliśmy do zaindexowania oraz ile adresów URL zostało już zaindexowanych. Jednak ostatnio pojawiły się nowe szczegóły.

Treści dopasowywane są według rodzaju treści witryny. Zostały wyodrębnione kategorie, takie jak filmy, grafika, strony internetowe oraz wiadomości prasowe. Dzięki takiemu podziałowi przejrzyście widać ile i jakie elementy zostały przesłane oraz ile z nich zostało zaindexowanych.

Dodatkową opcją jest możliwość sprawdzenia map. Nie jest to faktyczne przesłanie mapy, a jedynie poglądowy test który sprawdzi czy nie ma tam błędów. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że nie wszystkie błędy zostaną wykryte, chociażby dlatego że Googlebot musi pobrać adresy URL. W odpowiedzi przeprowadzonego testu uzyskujemy liczbę zgłoszonych adresów.

Kolejnym udogodnieniem jest sposób wyświetlania błędów. Teraz są one przejrzyście ukazane, natomiast jeśli się powtarzają, to zostaną wyświetlone tylko jeden raz. Błędy i ostrzeżenia zostały pogrupowane.

Ostatnia już zmiana w mapach witryn dotyczy kwestii ich usuwania. Teraz usuwając mapę spowodujemy, że zostanie ona usunięta z naszego konta, jak i też u innych właścicieli strony. Należny jednak pamiętać, iż nie jest to całkowite usuwanie mapy. Google nadal będzie ją indexować. Aby temu zapobiec należy usunąć plik mapy lub zablokować go w pliku robots.txt. Owe szczegóły dotyczące map witryn są dostępne w zakładce „mapy witryn” zastępując dotychczasowe „Laboratorium map witryn wideo”.

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny