Usługa View Search od Google Labs


Jako że zawodowo blisko mi do programowania a ostatnio do aplikacji na urządzenia mobilne – zaciekawiłem się nową usługą Google. Została ona nagłośniona przy okazji premiery ich pierwszego telefonu Nexus One. Usługa, o której mowa ma „dźwięczną” roboczą nazwę „gogle Google” (ang . Google Goggles). Jak na razie dostępna tylko dla aparatów komórkowych działających z systemem operacyjnym Android. Aplikacja posiada usługę „View Search” która umożliwia przesłanie zapytania do serwerów w nowatorskiej jak na współczesne wyszukiwarki formie skompresowanego obrazu , a nie jak do tej pory ciągu parametrów doklejonych do adresu url .

To znaczy że wyszukiwarka próbuje znaleźć tematy powiązane ze zdjęciem , fotografią wysłaną za pomocą naszego telefonu i zwrócić jak najbardziej trafne wyniki wyszukiwania potencjalnemu użytkownikowi.

Jako to działa??  Bardzo proste 😉

Uruchamiamy na naszym telefonie aplikację po czym robimy jak najdokładniejsze zdjęcie przedmiotu , rzeczy o której chcemy zdobyć informację. Po zrobieniu zdjęcia zostaje one przesłane do serwerów Googla, które zajmują się przetwarzaniem naszego obrazu, a następnie próbują go powiązać z bazą zdjęć Google Images oraz wszystkimi informacjami które są opisane podobnymi lub tymi samymi tagami.

Np : zdjęcie książki sprawi że otrzymamy wyniki związane z danymi na temat tego dzieła, ale także jego cenę w sklepie internetowym czy też położenie najbliższej księgarni w której możemy ją kupić.

Aplikacja nie ogranicza się tylko do zdjęć przedmiotów. Równie dobrze można wysłać zdjęcie miejsca, w którym się znajdujemy. Obraz przesyłany do serwera będzie zawierał dane o pozycji z naszego odbiornika GPS, a tym samym będzie potrafił precyzyjnie określić dane, które zostaną zwrócone jako wyniki wyszukiwania z olbrzymiej bazy zasobów (Google Maps i Panoraminio).

Obiektywnie rzecz biorąc przybędzie nam kolejne Search Engine, który znowu zrewolucjonizuje internet. Z drugiej zaś strony zastanawiające jest jak daleko firma może się posunąć w inwigilacji naszych prywatnych danych dostępnych w komputerach , telefonach , nadajnikach GPS.

Krótki interview z możliwościami.

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny