Treemap w PSI

Treemap w PSI


Do wyniku testu Page Speed została dodana nowa funkcjonalność, która pozwala na graficzny podgląd zużytych w czasie wczytywania strony zasobów.

Nowa opcja jest dostępna już po wykonaniu testu Page Speed dla danej domeny lub podstrony. Znajduje się ona w sekcji dane laboratoryjne, pomiędzy wartościami sześciu ostatnio dodanych metryk (między innymi CLS, FCP, LCP), a graficznym przestawieniem etapów ładowania się strony internetowej w postaci rzędu screenów.

W celu uruchomienia raportu należy użyć umieszczonego tam przycisku z napisem „View Treemap”. Przycisk ten powinien znajdować się już w każdym raporcie, chyba, że nie zostały dla danej strony zebrane dane laboratoryjne – dzieje się tak, np. gdy liczba użytkowników odwiedzających stronę nie jest duża i Google nie może wygenerować takich danych.

Po kliknięciu w przycisk otwiera się nam nowa strona, która w sposób graficzny, za pomocą kolorowych kwadratów, przedstawia wszelkie zasoby zewnętrzne, których wczytywanie spowolniło lub wstrzymało wykonywanie głównego wątku witryny.
Liczba kolorowych kwadratów zależy od ilości skryptów użytych w witrynie.

Dla każdego z kwadratów dostępne są dodatkowe statystyki. Pokazują one rozmiar skryptu oraz ilość niewykorzystanych danych (np. niewykorzystaną część kodu) wyrażonych w kilobajtach. Można też tam znaleźć statystykę „Pokrycie” która pokazuje graficzne zestawienie części wykorzystanej do niewykorzystanej.

Ideą wprowadzenia nowej części raportu Page Speed jest pomoc webmasterom i właścicielom witryn w zrozumieniu, które skrypty zajmują najwięcej miejsca, a co za tym idzie – spowalniają ładowanie treści widocznych dla użytkownika. Dzięki obecności takich diagramów łatwiej jest zlokalizować skrypt, z którego wykorzystujemy jedynie małą część kodu.

Nie jest to pierwsza zmiana w wyniku testu PSI. W poprzednich wiadomościach na blogu pisaliśmy o wielu nowościach w tym narzędziu. Google zapowiedziało też kolejne zmiany podczas zakończonej konferencji Google I/O, ponownie podkreślając wagę i wpływ wyniku testu PSI na pozycje strony.

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny