Telefonia Google? Tak, to Project Fi.

Telefonia Google? Tak, to Project Fi.


W ramach kolejnego eksperymentu Google uruchamia bezprzewodową telefonię Project Fi, wykorzystującą technologię 4G LTE i WiFi. Grono użytkowników jest na razie ograniczone do właścicieli smartfonów Nexus 6, a cały projekt wspierany jest przez operatorów telefonii komórkowej T-Mobile i Sprint. W USA oczywiście.

Jak dołączyć do Fi? Wystarczy wypełnić zapytanie na stronie, wybrać plan taryfowy i GO!

Koncepcja działania jest prosta: użytkownik będący w zasięgu LTE albo WiFi będzie automatycznie przełączany pomiędzy dostępnymi w danym momencie sieciami komórkowymi. Kryterium przełączania: najlepszy sygnał. Jak zapewnia Google, przełączenie to będzie przebiegało zupełnie niezauważalnie dla użytkowników.  Co ciekawe – numer Fi nie będzie połączony z urządzeniem jak dzieje się to w przypadku zwykłej telefonii komórkowej, lecz  z kontem Google, czyli połączenie przychodzące będziemy mogli odebrać na każdym dostępnym urządzeniu po zalogowaniu się.

Jak wyglądają plany taryfowe? Prosto i przejrzyście. Bez opłat roamingowych. Prosty plan: pakiet usług na nielimitowane rozmowy i smsy za 20USD, a opłata za każdy 1GB transmisji danych w LTE – 10USD. Za wykupione, ale nie wykorzystane GB transmisji Google zwróci pieniądze. Ceny na warunki polskie może nie najlepsze, ale rozwiązania technologiczne jak najbardziej interesujące.

Google nie zdradza terminów rozszerzenia usługi poza Stany Zjednoczone. Pomijając sądowe batalie z Komisją Europejską o praktyki monopolistyczne, wprowadzenie na rynek europejski  połączeń zwolnionych z opłat roamingowych (to, czego nie udało się dokonać KE w Unii) może być korzystne przede wszystkim dla nas, użytkowników.

Źródło: Google Official Blog, Project Fi

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny