Google przedstawia: graf wiedzy dla zapytań medycznych


Jak zauważyli specjaliści z Google, jedno na 20 zapytań w wyszukiwarce dotyczy zdrowia. Jednak cała informacja, jaka znajduje się na ten temat w sieci, często pochodzi z nieautoryzowanych źródeł. Dlatego Google, we współpracy z lekarzami i ilustratorami z Mayo Clinic w USA, opracował szczegółowe informacje o ponad 400 chorobach i dolegliwościach, widoczne w wynikach wyszukiwania dla PC i urządzeń mobilnych w aplikacji Google (Android i IOS).

Na razie wyniki są dostępne w języku angielskim (US) na terenie USA, jednak w miarę rozwoju przewidywane jest rozszerzenie usługi na inne kraje.

Screen-Shot-2015-02-09-at-10.27.22-PM-800x423

Każda informacja zawarta w wynikach została sprawdzona przez 11,1 lekarza, co potwierdza jej wiarygodność. Oczywiście Google zaznacza, że informacje te nie są wyczerpujące i będą uzupełniane na bieżąco, tworząc nowy graf wiedzy dla zapytań medycznych.

Ułatwienie dostępu do wiarygodnych informacji jest bardzo ważne przy tematach kontrowersyjnych (np. kwestia bezpieczeństwa szczepionek), w nagłych przypadkach wymagających szybkiej interwencji, jak i dla krajów rozwijających się, gdzie nie ma dostępu do rzetelnych informacji. Oczywiście nie zastąpi to konsultacji lekarskich, jednak informacje takie mają ogromny potencjał, by osiągnąć skalę użyteczności globalnej.

Jest jeszcze jeden dodatkowy aspekt zainteresowania się Google tym tematem, a mianowicie zmotywowanie innych do poprawy treści medycznych w całej sieci.

Źródło: searchengineland.com

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny