Google, Apple – co u Was nowego?

Google, Apple – co u Was nowego?


W czerwcu zeszłego roku Google ogłosił, że zamierza otworzyć w Warszawie Campus. Na początku maja została ogłoszona lokalizacja – Centrum Praskie Koneser – 1600 m2 zabytkowego budynku z  XIX wieku, pamiętającego czasy II Wojny Światowej. Metraż jak na standardy Google niewielki, ale idea godna naśladowania. Warszawski Campus będzie jednym z sześciu działających na całym świecie i jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej. Na chwilę obecną 3 campusy działają w Londynie i Seulu i Tel Awiwie, a 2 kolejne w Madrycie i Sao Paulo zaczną swoją działalność wraz z Campus Warsaw pod koniec tego roku.

Jakie są założenia campusów Google? Są nastawione na społeczność startupową, na umożliwienie młodym przedsiębiorcom wdrożenia swoich pomysłów w życie, na pomoc w pozyskiwaniu środków i na rozwój. W ramach ogłoszonego w tym roku konkursu Campus Exchange dwa wybrane poznańskie startupy (Demish i Usability Tools) i jeden warszawski (Zencard)wezmą udział w tygodniowym programie szkoleniowym w Campus London.

Więcej informacji na ten temat na goolepolska.blogspot

Szybsze przeglądanie stron mobilnych

Testy szybszego połączenia w wyszukiwarce mobilnej już ruszyły w Indonezji. Założenia robią wrażenie: kompresja strony do 80%, 4-krotnie szybsze wczytywanie, co ma przełożyć się na 50% więcej odsłon.  Jak to będzie działać? Przy wykryciu połączenia 2G Google automatycznie rozpocznie kompresję i przyspieszenie.

Jaki Google ma pomysł na przyspieszenie? Odchudzenie poprzez wycięcie reklam, które są „nieprzyjazne” według użytkowników – wyskakujące, zakrywające ekran, mało atrakcyjne. Reakcja użytkownika często jest taka sama: opuszczenie serwisu raz na zawsze. Jest oczywiście „ale”: reklamy AdSense i kilku zaprzyjaźnionych dostawców zostają.

Nie wszystko może odbyć się gładko: Google musi sobie poradzić transkodowaniem witryn z zawartością wideo i stronami obsługującymi cookies. Poza tym faworyzując swoje własne sieci reklamowe może być  znów posądzany o praktyki monopolistyczne..

Search Analytics w Google Webmaster Tools

Jest to ulepszona wersja Search Queries, które zostaną usunięte z narzędzi w ciągu 3 miesięcy. Czym się różni Search Analytics od Search Queries? Przede wszystkim, dodatkowymi opcjami filtrowania i grupowania, poza tym Search Analytics dostarcza więcej danych i analizuje je w bardziej szczegółowy i precyzyjny sposób: pozwala  na analizę zmiany ruchu w serwisie w czasie rzeczywistym na różnych urządzeniach, grupowanie danych według strony, daty, kraju, typu wyszukiwania, zapytania, użytych słów kluczowych oraz porównanie tych danych.

Więcej informacji na oficjalnym blogu Google

Appleboot – czego szuka na naszych stronach?

Apple potwierdziło istnienie Applebota, który podobnie do Googlebotów odwiedza witryny i zbiera dane. W jakim celu?  Domyślną wyszukiwarką na wszystkich urządzeniach Apple jest od lat Google, a działania Apple wskazują na to, że planuje uruchomienie własnej przeglądarki. Oficjalnie mówi się o nowej wersji Sugestii Spotlight. Jak czytamy w oświadczeniu Apple: „Nowa usługa Apple Sugestie Spotlight zapewnia przede wszystkim szybkie i trafne wyniki wyszukiwania z Safari na iOS i OS X … obsługa Sugestii Spotlight jest zbudowana na ogromnej ilości danych z Internetu, które pochodzą z stron zewnętrznych i zapytań użytkowników w wynikach wyszukiwania.”

Czy Google ma się czym martwić?

Źródło: searchenginejournal

 

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny