Jak ustawić wersję AMP jako domyślną stronę mobilną?

Jak ustawić wersję AMP jako domyślną stronę mobilną?


Jeśli strona posiada wersję AMP i desktopową, ale nie wersję mobilną, Google zaindeksuje domyślnie i pokaże w rankingach wersję desktopową. Taka informacja została potwierdzona w wideokonferencji z Johnem Muellerem z Google. Sam Mueller był zdania, że sytuacja jest czysto teoretyczna, ponieważ witryny, które tworzą wersję AMP, mają już zazwyczaj wersje mobilne.

Administrator strony, która ma tylko wersję desktopową i AMP, może więc wskazać wersję AMP jako domyślną dla urządzeń mobilnych. W tym celu należy do strony w wersji desktopowej dodać adnotację ze wskazaniem adresu AMP jako alternatywnego wejścia:

<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 640px)" href="http://example.com/amp/home-page">

Natomiast do strony AMP dodatkowo:

<link rel="canonical" href="http://www.example.com/page-1">

Pytania o taką sytuację pojawiły się na tegorocznej konferencji BrightonSEO w kontekście Mobile First Index. Wówczas Garry Illyes obwieścił, że Mobile First Index zaindeksuje wersję AMP jako mobilną i informacja ta została powtórzona w branżowych mediach. Kilka dni później Illyes zreflektował się na Twitterze, że mógł coś źle zrozumieć w tej kwestii.

John Mueller wyjaśnia jednak, że jeśli robot indeksujący nie napotka odpowiednich adnotacji w kodzie strony, to trafiając na stronę komputerową, która ma wersję AMP, ale nie posiada wersji mobilnej, to strona AMP nie będzie domyślnie indeksowana dla kanału mobile.

Technologia Accelerated Mobile Page nie jest jeszcze sieciowym standardem, ale popularność AMP jest wyraźnym trendem, dodatkowo stymulowanym przez Google. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy są entuzjastyczni wobec tej technologii, przede wszystkim dlatego, że nie każdy chce polegać na serwowaniu danych z cache Google.

+ Nie ma komentarzy

Dodaj własny