Google rezygnuje z publicznej opcji Submit URL

Google rezygnuje z publicznej opcji Submit URL


W środę 22 lipca 2018 Google ogłosiło wyłączenie publicznej opcji Submit URL, umożliwiającej przesyłanie robotowi wyszukiwarki adresów URL przeznaczonych do indeksacji. Wszelkie odnośniki prowadzące do narzędzia wyświetlają komunikat zalecający korzystanie z innych metod zarządzania indeksacją – dostępnych z poziomu usługi Google Search Console (GSC) witryny.

Submit url nie działa

Komunikat wyświetlany w miejscu narzędzia Submit URL – dostępny pod adresem http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

Oficjalne stanowisko Google odnośnie powodu niniejszej decyzji nie jest znane. Prawdopodobną przyczyną może być chęć ograniczenia przesyłania do indeksu stron postrzeganych jako niewartościowe (spam oraz treści niezgodne z polityką firmy). W praktyce działanie to oznacza całkowite przeniesienie odpowiedzialności za stan indeksacji serwisu na pozostałe narzędzia Google – wszelkie problemy powiązane z nieprawidłową indeksacją strony (lub jej całkowitym brakiem w indeksie), są teraz, jak wspomnieliśmy, dostępne wyłącznie z poziomu usługi Google Search Console. Jeżeli chcemy przesłać robotowi określone adresy do indeksu, musimy skorzystać z opcji „Pobierz jako Google”, dostępnej z poziomu sekcji „Pobieranie” lub przesłać adresy do Google w pliku sitemap.xml witryny.

Posiadanie zatem prawidłowo skonfigurowanego narzędzia GSC staje się w obecnych czasach koniecznością.

Submit url - komunikat od Google

Komunikat wyświetlany w miejscu narzędzia Submit URL – dostępny pod adresem http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

Usunięcie opcji Submit URL uniemożliwia także podsyłanie odnośników z witryn, do których nie posiadamy bezpośredniego dostępu. Użytkownicy tracą tym samym możliwość wysyłania do indeksacji stron posiadających wartościowe dla nich linki. W takich przypadkach rozwiązanie jest tylko jedno. Pozostaje wyłącznie być cierpliwym i oczekiwać aż robot Google dokona indeksacji w naturalnym dla siebie tempie.

Jakie jest wasze zdanie na temat decyzji Google? Uważacie to za dobry krok?

Kategoria

1 Komentarz

Dodaj własny

+ Napisz komentarz